BLOG
Šta je to CNC obrada?
CNC je skraćenica za računalno numeričko upravljanje. Evolucija prema trenutnom stanju započela je s NC-om, ili samo s numeričkom kontrolom.
Prve NC mašine napravljane su 40-ih i 50-ih godina. Ove mašine temeljeni su na postojećim alatima, ali uz neke izmjene. Motori su se kretali na temelju informacija koje su im date bušenom trakom. Kod je ručno izbušen u podatkovne kartice. U 50-im godinama učinjeni su prvi koraci prema CNC obradi. U početku su MIT-ova računala bila spremna proizvesti bušenu traku prema ulazima. U jednom slučaju, ovo je smanjilo vrijeme utrošeno na izradu kartice sa 8 sati na 15 minuta za posao glodanja.
Takve mogućnosti uštede vremena rezultirale su više istraživanja i razvoja na terenu. Ubrzo su postali dostupni prvi programski jezici za CNC obradu. S vremenom, uglavnom zbog pada cijena računala, CNC je u potpunosti izbacio NC.
Savremene CNC mašine su potpuno automatizovane. Sve što im treba su digitalne datoteke sa uputama o putanjama obrade i alatima. Procesi projektovanja ili mašinske obrade zahtijevaju mnogo alata za proizvodnju određenog dijela. Mašinci mogu izgraditi digitalne biblioteke alata koje su sučelje s fizičkim strojem. Takvi strojevi mogu automatski mijenjati alate na temelju digitalnih uputa, što ih čini radnim, visoko produktivnim za proizvodnju.
CNC proces obrade započinje izradom dijelova u CAD softveru. 3D model određuje potrebne dimenzije i osobine završnog dijela.
Neki od ovih programa dolaze u CAD-CAM paketima, tako da se tok može nastaviti u istim programima. Inače, CAD modeli se unose u određeni CAM softver. Ako su i CAD i CAM iz iste porodice proizvoda, prijevod datoteka nije potreban. Inače, CAD datoteke treba uvesti.
CAM (computer-aided production) softver priprema model za cijeli proces izrade. Prvo, provjerava model za greške. Zatim stvara CNC program za izradu fizičkog dijela. Program je, u biti, skup koordinata koji vodi reznu glavu tokom proizvodnog procesa.
Treći korak je odabir pravih parametara. To uključuje posmak, zahvat materijala, broj obrtaja u minuti, itd. Konfiguracija ovisi o geometriji dijela, kao i o raspoloživim mašinama i alatima.
Na kraju, potrebno je odrediti poziciju sirovog komada na mašini i definisati koordinatni sistem radnog komada.
Sve ove informacije se zatim prevode u kodove koje mašine mogu razumjeti – M-kod i G-kod.
Uobičajena zabluda je da je G-kod sve što vam je potrebno za izvođenje operacija obrade. Međutim, to nije tačno, jer se kod može razdvojiti na dva gore spomenuta koda.
G-kod se odnosi na jezik koji se koristi da se kaže mašini kako da se kreće. U osnovi, to je geometrijski kod. G-kod određuje kretanje i brzinu reznih glava. Upute se šalju na kontroler mašine koji je samo industrijsko računalo. To zatim diktira kako bi se motori trebali kretati. A motori, naravno, određuju put kojim se treba slijediti.
M-kod, s druge strane, daje sve informacije koje G-kod previđa. Upute M-koda uključuju informacije o korištenju rashladne tekućine, izmjeni alata, zaustavljanju programa, itd.
Dakle, oboje su jednako važni, ali nisu isti.
Glodanje
To je operacija u kojoj se rezni alat rotira. Kada alat za glodanje dođe u kontakt s obratkom, uklanja strugotine s njega.
Operacije glodanja uključuju:
- Ravno glodanje
- Okretno glodanje
- Profilno glodanje
- Bušenje, urezivanje, itd.
To je vrlo univerzalna metoda izrade s velikom tačnošću i tolerancijama. Glodanje je pogodno za razne materijale i također je vrlo brzo. Mogućnost proizvodnje širokog spektra složenih dijelova velika je prednost.
Nedostaci uključuju veliku količinu otpada, potrebu za raznim alatima i visoku cijenu opreme.
Struganje
Iako se to dvoje često nazivaju samo CNC obradom, struganje i glodanje imaju jasne razlike. Struganje je prilično suprotno od glodanja. To znači da se umjesto alata za rezanje okreće radni komad.
CNC struganje se obično koristi za proizvodnju osovina. Alat djeluje na rotirajući radni komad kako bi se odrezali dijelovi metala, poznati kao strugotine. Moguće je postići visoku točnost i toleranciju za okrugle dijelove. Okretanje se može koristiti na vanjskoj strani radnog komada ili s unutrašnje strane. Također, moguće je i bušenje obratka.
Brušenje
CNC mašine za brušenje koriste rotirajući brusni točak za uklanjanje materijala. Cilj je dati visokopreciznu završnu obradu metalnom dijelu.