Skip to content

CNC tokarenje

    Industrijska automatizacijska tehnologija

    BLOG

    CNC tokarenje

    Industrijska automatizacijska tehnologija

    CNC tokarenje ili struganje je proizvodni proces u kojem se šipke materijala drže u steznoj glavi i rotiraju dok se alat dovodi u komad kako bi se uklonio materijal i stvorio željeni oblik. Nosač alata (prikazano u sredini), sa pričvršćenim alatom, programiran je da se pomjeri do šipke sirovog materijala i ukloni materijal kako bi se stvorio programirani rezultat. Ako centar ima i mogućnosti podešavanja i glodanja, kao što imamo kod savremenih CNC strugova, rotacija se može zaustaviti kako bi se omogućilo glodanje drugih oblika.

    Strug je historijski jedan od najranijih strojeva te vrste za proizvodnju dijelova na poluautomatski način. Danas većina kompanija pruža usluge CNC struganja. To znači da je proces u velikoj mjeri automatizovan od početka do kraja.

    CNC se odnosi na kompjutersku numeričku kontrolu, što znači da kompjuterizovani sistemi preuzimaju kontrolu nad mašinama. Ulaz je digitalni kod. Ovo kontroliše sve pokrete alata i brzinu spindle, kao i druge prateće radnje kao što je upotreba rashladne tečnosti, transport špene i dr.

    • Parametri CNC tokarenja zavise od različitih aspekata. To uključuje materijal dijela i alata, veličinu alata, zahtjeve za završnu obradu, itd.

    Glavni parametri za CNC tokarenje su:

    • Brzina vretena. Jedinica je broj obrtaja u minuti (rpm) i pokazuje brzinu rotacije vretena, a time i obratka. Brzina vretena je u direktnoj korelaciji sa brzinom rezanja koja takođe uzima u obzir prečnik. Stoga bi brzina vretena trebala varirati kako bi se održala konstantna brzina rezanja ako se promjer značajno promijeni.
    • Prečnik radnog komada. Kao što je rečeno, ovo igra važnu ulogu za postizanje prave brzine obrade. Simbol je D, a jedinica je mm.
    • Brzina obrade. Jednačina za izračunavanje brzine rezanja je V=πDN/1000. Pokazuje relativnu brzinu obratka u odnosu na rezni alat.
    • Jedinica je mm/obr, a simbol je s. Posmak pokazuje udaljenost koju rezni alat pomiče po jednom okretu radnog komada. Udaljenost se mjeri aksijalno.
    • Aksijalna dubina obrade. Prilično razumljivo samo po sebi jer pokazuje dubinu zahvata alata u aksijalnom smjeru. Veća brzina pomaka stvara veći pritisak na rezni alat, skraćujući njegov vijek trajanja.
    • Radijalna dubina obrade. Suprotno od aksijalne, pokazuje dubinu rezanja okomito na os. Opet, niže brzine posmaka pomažu da se produži vijek trajanja alata i osigura bolja završna obrada

    Glavne komponente struga su:

    • Nosač glave koji čini prednji dio mašine. Ovo je mjesto gdje je pogonski motor kao i druge bitne komponente kao štu su poluge za kontrolu brzine zupčanika, stezne glave, vretena i dr.
    • Stezna glava ili stezne čahure koje se pričvršćavaju na vreteno. Bilo koji od njih, ima ulogu da drži radni komad tokom operacije tokarenja. Stezna glava drži obrađeni dio svojim čeljustima. Pričvršćuje se direktno na vreteno, ali se može mijenjati, tako da se dijelovi različitih veličina mogu obrađivati. Stezna stezaljka je u osnovi manja verzija stezne glave. Veličina dijela pogodna za stezne čahure je do 60 mm. Pružaju bolje prianjanje za male dijelove.
    ct3
    • Konjić koji se nalazi na drugom kraju struga. Ovaj nosač se pričvršćuje direktno na ležaj i njegova uloga je da pruži uporište dužim radnim komadima. Pokretačka sila i dalje dolazi od vretena, a uloga konjića je da obezbjedi uporište na drugom kraju radnog komada. Korištenje konjića nije prikladno kada je potrebno struganje lica radnog komada, jer će doći do kolizije.
    • Ključna ploča koja je samo osnovna ploča koja leži na stolu, podupirući ostale dijelove mašine. Nosač ide preko kreveta koji je termički obrađen kako bi izdržao efekte mašinske obrade.
    • Automatski izmjenjivač alata.
      Savremeni CNC strugovi vremenom su se razvijali unaprjeđujući ručne konvencionalne strugove, dodavajući automatsku izmjenu alata, koja je vrsta indeksiranog držača alata, omogućava izvođenje više operacija obrade na jednoj mašini sa različitim alatima, bez potrebe da operater radi postavljanje alata ili kontrolira putanju alata.
    ct4

    CNC se odnosi na kompjutersku numeričku kontrolu koja upravlja kompletan rad mašine. Nivo upravljanja zavisi od tipa i namjene mašine, te shodno tome imamo potpuno automatizovane sisteme ili poluautomatska rješenja.

    Poluautomatskim CNC strugovima je potrebno malo više posla od strane operatera mašine, dok su potpuno automatski centri u mogućnosti da urade sve, od montaže radnih komada do promjene alata.

    Visoko precizne CNC mašine su najbolje što savremena industrija može da ponudi. Moguća je digitalizacija cijelog procesa, od kreiranja CAD-a do potpuno gotovog dijela. Također, savremeni sigurnosni sistemi značajno smanjuju rizik tokom obrade, jer operateri nisu izloženi pokretnim komponentama, kontrolišu sve što je potrebno sa ekrana numeričkog sistema.

    U novijim sistemima sve je veća upotreba robota za opsluživanje CNC strugovima.

    PODIJELI