Skip to content

Roboti u drvnoj industriji

    BLOG

    Roboti u drvnoj industriji

    Osim snagom i brzinom, roboti se odlikuju iznimnom tačnošću i osjetljivošću te su zbog toga pogodni za obradu i manipulaciju u preradi drveta.

    Tipičan veliki robot može nositi teret od 150 kg pri čemu ostvaruje brzine i do 3 m/s.

    Robot za 3D obradu drveta

    Tipična aplikacija u drvnoj industriji za robotske sisteme jeste 3D glodanje. Primjenom robota i odgovarajućeg sistema za obradu možemo jako brzo i kvalitetno implementirati sistem izrade proizvoda na osnovu 3D modela.

    Sistem se sastoji od robota, mašine za glodanje s opcijom automatske izmjene alata i sigurnosnih elemenata potrebnih za bezbjedan rad operatera.

    d3

    Roboti su univerzalno upotrebljivi strojevi sa više osa kretanja, čiji se redoslijed kretanja i putanje mogu slobodno programirati i mogu se senzorski voditi. Samim tim roboti mogu da izvedu komplikovana prostorna kretanja.

    Pakiranje i paletiziranje

    Roboti su, između ostalog, pogodni za rukovanje i pakiranje drvenih ploča, vrata i okvira za vrata, prozora i okvira za prozore te drugih materijala drvene građe.

    d4

    Robot, kao prihvatnicu, koristi savremene vakuumske sisteme za manipulaciju radnim komadom. Robot uzima predmete sa pokretne trake i slaže ih na paletu. Ovaj postupak nazivamo paletiranje, obrnut posao, kada robot uzima predmete sa palete i stavlja ih na traku nazivamo depaletiranje. Kada paleta stigne do mjesta obrade, traka se zaustavlja. Robot uzima predmete iz palete i stavlja ih u mašinu. Kada su svi predmeti utrošeni, traka se ponovo pokreće da bi dovela novu punu paletu.  

    U odnosu na prosto premještanje predmeta u slučaju paletiranja potrebno je pamtiti veći broj položaja pošto svaki predmet ima svoje tačno određeno mjesto na paleti.

    Bušenje, poliranje, brušenje i završna obrada

    Nova tehnologija omogućava automatizaciju poliranja i brušenja omogućavajući robotu da “osjeti” svoju okolinu i komad koji obrađuje uz pomoć senzora i mašinske vizije.

    d5

    Brušenje se može izvršiti na dva načina:

    1. Robot nosi uređaj za brušenje i pomjera ga tako da obezbijedi brušenje predviđenih površina. Ovaj pristup je nužan kada se radi o radim predmetima većih dimenzija ili težine.
    2. Robot hvata radni predmet i donosi ga uređaju za brušenje koji je fiksiran.

    Roboti su fleksibilno i jednostavno rješenje za bušenje rupa na drvenim elementima. Glavna prednost robotskih sistema je jednostavno programiranje i mogućnost bušenje rupa pod svim mogućim uglovima i pozicijama.

    Roboti za izradu paleta

    Robotska ćelija za izradu paleta predstavlja fleksibilno i jako produktivno rješenje. Sistem se sastoji od robota, prihvatnice za zakivanje paleta i okretnog stola.

    d6

    Operater s jedne strane okretnog stola priprema drvene elemente, a robot s druge zakiva paletu. Nakon što završi zakivanje palete robot tu paletu odlaže sa strane na predviđeno mjesto. Maksimalno fleksibilno i produktivno rješenje.

    d7

    PODIJELI